Tri-Counties Genealogy & History by Joyce M. Tice
Cemetery Section
Tioga County, Pennsylvania
Bradford County PA
Chemung County NY
Tioga County PA
 Home How to Use  Disclaimer Copyright More Cemeteries Deerfield Township Joyce New & Search
Riverside Cemetery,  Knoxville,  Tioga County, Pennsylvania - 2010
Photo by Joyce M. Tice
September  2000
Joyce's Search Tip - December 2007 -
Do You Know that you can search just the 600 pages of Tioga County Cemetery Records on the site by using the Cemeteries -Tioga button in the Partitioned search engine at the bottom of the Current What's New Page? If you use that partition follow these steps to search just one cemetery
1. Choose Cemeteries - Tioga. 
2. Enter part of the cemetery name [ie Newbury or Furman] AND a surname. 
3. Choose the Find ALL Words option. Then it will find just the pages with that surname in the one cemetery you indicated. 
Name of Cemetery: Riverside Cemetery
Deeded As Knoxville Cemetery
Read By: Linda C. Reese
Date Read: 2010
Typed By: Pat Smith Raymond
Formatted and Published by Joyce M. Tice 2011
Location: Deerfield Township, Tioga Co, PA
GPS Coordinates 41.67205 -77.05801
Other Comments: 
Number of Burials this Section Approximately  2300
Copyright 2011
A01 A02 B01 B02 C01 C02 D01 D02 E01 E02 E03 E04 F01 F02 G01 G02 H01 Obituaries
SECTION A          
Last Name First Name Date of Birth Date of Death Age Inscription/Relationship/Comments
Sheppard Nancy L. 8/20/1961 4/12/2002    
Erb Christopher L. 5/10/1983 1/9/2000    
VanZile Linda K. 12/2/1958 4/1/1998    
Perry Onley P. 11/5/1919 5/15/1989    
Perry Wilfred C. 11/9/1920 12/30/1977   Cox Navy WW 2-On marker w/Onley P.
Campbell Carrie F. 1/7/1984 9/23/2003    
Short Beatrice 8/21/1909 10/10/1962    
Short George R. 6/28/1900 10/16/1956    
Blake Twins   9/28/1956    
Morton James D. 3/12/1919 5/31/1971   Cpl. Army Air Force WW 2
Morton Derias A. 1879 1965    
Morton Della A. 1887 1944    
Locke Arthur L. 1892 1973    
Locke Myrtle K. 1893 1973   On marker w/Arthur L.
Swimley Reginald W. 1904 1966    
Swimley Dellaphine P. 1907 1991    
Costley Maude Fisk 1876 1927    
Costley Lewis E. 1864 1923    
Costley James N. 8/8/1893 4/7/1968   PFC Motor Trans. Corps. WW 2
Costley Joyce M. 1899 1982   On marker w/James N.
Costley Neal W. 2/22/1942 12/13/1995   Spc. 4 Army - Vietnam
Hendershot Charles L. 1909 1999    
Hendershot Matilda E. 1912 1987   On marker w/Charles L.
Markham Mabel 1887 1961    
Markham Mary 1852 1937    
Markham Albert 1850 1919    
Case Art L. 4/10/1860 8/24/1909    
Case Carrie  1858 1927    
Sayles Fay E. 1/11/1920 5/28/2005   Sgt. Army WW 2
Sayles Ina M. 1916 2001   On marker w/Fay E.
Howland Charla F. 1918 2009    
Howland John S. 1890 1972    
Howland Frances M. 1889 1974   On marker w/John S.
Smithers Donald O. 8/17/1928 5/12/1990   Pvt. Army WW 2
King Gordon W. 1907 19??   Funeral Home Marker
??         Funeral Home Marker-All letters gone
Babcock Richard L. 1930 1991    
Babcock Elaine S. 1925 1992   On marker w/Richard L.
Gardner Permelia A. 1908      
Gardner Ernie E. 1908 1967   On marker w/Permelia A.
Walkins Zeta Ellen 1905 1918    
Walkins Clinton U. 11/29/1908 5/28/1965    
Walkins Herbert N. 1858 1939    
Walkins Allie V. 1863 1932   On marker w/Herbert N.
Walkins Lucille Mulford 1927 1975    
Walkins Glenn A. 1856 1976    
Walkins Darwin V. 11/30/1930 11/14/1971    
Kalacinski Robert Joseph 10/7/1942 10/27/2004    
Monroe Ruby J. 1963 2002    
Twist Wallace L. 6/3/1928      
Twist Mildred E. 1/13/1928 5/8/2007   On marker w/Wallace L.
Tuttle Durwood D. 2/18/1937 11/2/2009   Pfc. Army
Tuttle Joyce A. 8/9/1938 5/3/2005   On marker w/Durwood D.
Tuttle Edwin L. 5/16/1932 11/17/2002   SN Navy Korea
Tuttle Marilyn J. 1933     On marker w/Edwin L.
Boyles Torrance L. 1930 1996    
Boyles W. June 1931     On marker w/Torrance L.
Wheaton Wilford W. 8/9/1926 6/23/2008   S2 Navy WW 2
Wheaton Wilford W. 1926 2008    
Wheaton Lois E. 1924     On marker w/Wilford W.
Bianchi Mariane Thomas 9/5/1924 10/5/1987   Sgt. Army Air Force WW 2
Swimley William W. 1854 1930    
Swimley Frances A. 1860 1923    
Swimley C. Maude 10/7/1889 7/4/1955    
Swimley Lloyd J. 11/25/1886 10/12/1956   On marker w/C. Maude
Packard Addie 1855 1923   w/o Geo. A.
Packard Carrie 1867 1930   w/o Geo. A.
Packard George A. 1854 1936    
Wakley Robert A. 1859 1925    
Wakley Ruth J. 1874     On marker w/Robert A.
Metcalf Daniel P. 1860 1932    
Metcalf Carrie M. 1873 1961    
Metcalf Mary H. 1905 1942   w/o O. H.
Metcalf Oliver H. 1905 1961    
Metcalf Kathleen 1919 2006   w/o Oliver
Hunt Asahel W. 1887 1975    
Hunt Margaret C. 1890 1975   On marker w/Asahel W.
Kelts Elwin G. 1859 1924    
Kelts Kenneth 1894 1921   s/o E. G. & Eliza
Kelts Eliza Wainwright 1863 1955    
Osterhoudt Cecil H. 1917 2008    
Kelts Kathryn Baxter 1899 1995    
Kelts Wayne Morgan 1900 1972   On marker w/Kathryn Baxter
Kelts Frederick 1928 1929    
Campbell Thomas C. 1856 1933    
Campbell Frank M. 1855 1927   On marker w/Thomas C.
Wood Ruthie E. 3/24/1870 5m25d d/o J.L. & L.M.
Wood Georgie H.   6/13/1872 3m s/o J.L. & L.M.
Wood Ruth G. Case 1828 1866   w/o O. H.
Wood Oliver H. 1826 1917    
Wood Frances A. Johnson 1845 1915   w/o O. H.
Everitt Peter H. 1866 1910    
Everitt Jennie E. 1866 1924    
Wetmore Ezra 1834 1915    
Wetmore Sarah 1834 1920    
Wetmore Johanna 1874 1910   w/o F. D.
Tombs Floyd 1897 1918   Pvt. 16th Co 53rd Repl. Unit
Matteson Raymond Guy 1910 1921    
Matteson Herman B. 1875 1948    
Matteson Mary L. 1875 1943   On marker w/Herman B.
Erway Manie A. 1887 1971    
Erway Mary A. 1889 1949   On marker w/Manie A.
Erway Clarence       Infant s/o Manie & Mary-On same marker
Erway Athol       Infant s/o Manie & Mary-On same marker
Erway Hugh       Infant s/o Manie & Mary-On same marker
Cole Ronald D.       Infant Grandson-On same marker
Haley Elva 1912 2009    
Haley John  1912 1994   On marker w/Elva
Kelts Donald R. 12/3/1912 2/26/1999    
Kelts Alice W. 1886 1955    
Kelts Ivan E. 1886 1968   On marker w/Alice W.
Costley Bertha Bell 1890 1937   w/o Harry L.
Boom Nancy L. 1839 1928    
Boom Ben 1842 1915    
Danks George H. 1867 1931    
Danks Ruth H. 1874 1951    
Hathaway Jerome W. 1849 1912    
Hathaway Sarah J. 1851 1923    
Green James W. 1881 1949    
Green Gertrude G. 1880 1949    
Gilbert H. Preston 1858 1921    
Gilbert Carrie B. 1862 1934    
Fitch Dorothy D. 1910 1980    
Fitch Ronald B. 1906 1995    
Fitch Grace B. 1880 1958    
Fitch David B. 1880 1942    
Fitch Orcealia 1854 1922    
Fitch John E. 1850 1911    
Taft Josie E. 1/16/1857 11/11/1919    
Taft Rhobie 7/16/1832 1/11/1910    
Taft A. D. 6/8/1834 12/21/1908    
Wilson Martin 1830 3/31/1905    
Wilson Mary A. 1833 3/30/1905   w/o Martin - On same marker
Wood Wm. C. 1835 4/1/1905    
Wood Nannie 1855     w/o Wm. C.
Thompson Charles A. 1833      
Thompson Melissa A. 1844      
Bradford County PA
Chemung County NY
Tioga County PA

Published On Tri-Counties Site On 20 MAR 2011
By Joyce M. Tice
Email Joyce M. Tice