Tri-Counties Genealogy & History by Joyce M. Tice
Directories of Chemung County, New York
Bradford County PA
Chemung County NY
Tioga County PA
Home How to Use Disclaimer Copyright The Territory Elmira More Directories  Joyce New
Joyce's Search Tip - November 2008 -
Do You Know that you can search just the Directories by using the Directories button in the Partitioned search engine at the bottom of the Current What's New Page
Williams'
ELMIRA DIRECTORY,
FOR 1888
 Return to Table of Contents Page

Abbot Aaron B, h 407 Main

Abbott Catharine A, widow Charles R, tailoress, h 102 W Hudson

Abbott Chas, supt Woodlawn Cemetery, h do Davis st entrance

Abbott Charles F, laborer, h 1123 Elm

Abbott Charles W, brakeman Erie R R, h 513 Main

Abbott Emma A Mrs, dressmaker, h 352 E 4th

Abbott James, car inspector, h 856 Main

Abbott James M, conductor, h Southport S of limits

Abbott James S, h 856 Main

Abbott M W, painter, h 130 W Water

Abbott M W Mrs, artist 130 W Water, h do

Abbott Robert, baggagemaster L V R R, bds Blyley House

Aber George J, barber, h 217 Maple ave

Abramson Isador (Freudenheim & Abramson), h 608 E Water

Abt Joseph, shoemaker, h 756 E Market

Academy of Our Lady of Angels, Sisters of St. Mary, E Market c High

Ackerman James V, h 360 Maple av

Ackerman Sarah A Mrs, dressmaker 360 Maple av, h do

Ackerson Abraham, bds 500 Oak

Ackley Alfred E, salesman, h 257 Partridge

Ackley Anson N (Ackley & Brown), h 51 Hoffman

Ackley & Brown (A N Ackley, D J Brown), auction house, 210 W Water

Acton William, carpenter, bds 112 E Water

Adams Alfred R, boiler maker, h 609 S Main

Adams Allen O, (Elmira Portrait Co), h 368 W 4th

Adams Arthur H, printer, bds 701 E Church

Adams Athelston, laborer, bds 609 S Main

Adams August, laborer, h Esty n Robinson

Adams Edward L, managing editor Elmira Daily Advertiser, h 306 W 4th

Adams Ellen, laundress, bds 609 S Main

ADAMS EXPRESS CO, Fred D Hackley agt, 202 E Water

Adams Fred A, lumber inspector, h 319 Baldwin

Adams George W, fireman, h 150 Tompkins

Adams Henry L, carpenter, h 411 W 4th

Adams Herbert, shoemaker, bds 507 W 2d

Adams Jacob J, janitor 110 Baldwin, h 413 Madison av

Adams Jeannette, book-keeper 321 E Water, bds 624 W Water

Adams John, clerk, h 907 W Water

Adams John, shoemaker, h 507 W 2d

Adams Kate A, widow Foster L, h 319 Baldwin

Adams Lucy A, widow Oscar H, h 701 E Church

Adams Mary, widow James, bds 422 Pleasant

Adams Newton C, clerk N Y & Penna Tel & Telegraph Co, bds 399 W Water

Adams Robert W, whitewasher, h 418 Madison av

Adams R W Mrs, laundress, h 418 Madison av

Adams Sarah Mrs, h 907 W Water

Adams Walter C, clerk, h 121 W Water

Adams William H, conductor, Southport Corners

Addison Washington, mason, h 652 Dickinson

Adler Hugo, fresco painter, bds 216 William

ADRIANCE FRANK W, physician 306 Lake, bds Baldwin cor 2d

Agold William G, carpenter, bds 554 S Main

Aiken Thomas H, traveling salesman, h 314 S Main

Aker Alvin, clerk Exchange Hotel, h 402 E Water

Aker Joseph, laborer, bds 509 Fulton

Albee D S, laborer, h 316 Orchard

Albert Charles F, laborer, h 801 Walnut

Albertson Charles W, brakeman, h 712 Oak

Albertson Eugene, car driver, h 704 Benjamin

Albro Frank, h 354 State

Albro Lizzie S, bds 113 Caldwell av

Albro Minnie C, burnisher, bds 113 Caldwell av

Albro William W, salesman, h 113 Caldwell av

Aldmon David, laborer, bds 306 E Washington av

Aldrich Charles D (Fitch & Aldrich), h 404 Madison av

Aldrich Emily M, h 509 E 2d

Aldrich Ethan A, foreman sash and blind factory, h 509 E 2d

Aldrich John E (Howell & Aldrich), h 509 E 2d

Aldrich Oscar E, foreman, h 309 DeWitt

ALDRIDGE FRANK F (Aldridge & Robertson), bds 523 E Union

ALDRIDGE & ROBERTSON, (F F Aldridge and H C Robertson), lawyers, 161 Baldwin

Aldridge, William A, painter, bds 412 Herrick

Aldridge see also Aldrich

Alexander Levi, laborer, bds 668 Baldwin

Alexander Ollie May, h 464 W Gray

Alger John, shoemaker, h 52 Harmon

Alger Arthur C, printer, bds 110 Brand

Alger William O, shoe cutter, h 110 Brand

Alleger B F, trav salesman J Richardson & Co, res Stroudsburg Pa

Allen Albert, gen superintendent E C & N R R, h 714 College av

Allen Alfred, h r 1201 Benton

Allen Almina, widow E, bds 116 Ferris

Allen Anna, dressmaker, bds W s S Main S of limits

ALLEN BUSINESS COLLEGE, N A Miller, Principal, Main cor Water

ALLEN CHARLES A, marble and granite works 204 to 312 State, h 417 S Elm

Allen D J, h 708 Park pl

Allen Elias A, brakeman, h E s Penna av n N C shops

Allen Ida E, domestic 521 E Union

Allen Isaac S, conductor N C R R, h Southport Corners

Allen J E Mrs, clairvoyant 123 W Water, h do

Allen John, conductor, h 1110 Lake

Allen John J, insurance agent, h 369 Thurston

Allen John L, brakeman, h 713 Kinyon

Allen John S, h 215 DeWitt

Allen Joseph, carpenter, h W s S Main S of Payne shops

Allen Meriva, domestic 630 W Water

Allen Ptolemy T, h 554 E Church

Allen Stanley G, book-keeper, h 516 Davis

Allen William S, cashier Erie freight depot, h 116 Ferris

Allgeir William, carpenter, h 320 Orchard

Alliger, Justus, mason, h 511 College av

Alliger Mable, dressmaker, bds 511 College av

Alliger Mary A, agent Mutual Benefit Life Ins, h 511 College av

Allington Augustus, laborer, h 603 Howard

Allington Calvin, driver, h 161 Harriet

Allington Emma, widow George, h 8 Perry

Allington Eugene, laborer, h 603 Howard

Allington Hannah, housekeeper 313 W Gray

ALLINGTON JACOB & SONS, (John J and Wm C), contractors and builders, Sly n Maple av

ALLINGTON JACOB (Jacob Allington & Sons), h 313 W Gray

ALLINGTON JOHN J (Jacob Allington & Sons), h 456 W Gray

ALLINGTON WILLIAM C (Jacob Allington & Sons), h 607 W Water

Allison Burr D, carpenter, bds 507 W 2d

Allison Oscar W, painter, h 516 W 1st

Allison William B, carpenter, h 507 W 2d

Alvord Charles H, baker 237 W Water, h do

Alvord George H, clerk 101 E Church, h 237 W Water

Alvord Sarah F, tailoress, bds 511 W 1st

Amann Eliza, widow Jacob, h 217 Gregg

Amann Rosa M, dressmaker, bds 217 Gregg

Amberg Anna, bds 603 Lake

Amberg Frederick, grocer 601 Lake, h do

Amberg John H, carpenter, h 616 Winsor av

Amberg Sophie, bds 603 Lake

Amberg William, confectionery, bds 603 Lake

Ambrose John, yardmaster Erie R R, bds 518 College av

Ambrose Julia, domestic 458 W Water

Ambrose Mary E, dressmaker, bds 518 College av

Ambrose Michael, laborer, h 518 College av

AMERICAN EXPRESS CO, L A Robinson agt, 153 Baldwin

AMERICAN HOTEL, Martin Crowley prop, 113 W 3d

American Sick Benefit and Accident Association, Edwin J Park sec’y, 161 Baldwin

Ames L, master mechanic at Jersey Shore, h 323 W Church

Ames Nellie, domestic 158 S Elm

Ames Thomas, carpenter, h Soaper S of limits

Amey S Miss, milliner, bds 910 College av

Amrhein Eckert, cigarmaker, h 203 DeWitt

Ander Julius, maltster, bds Elmira House

Ander William, maltster, bds Elmira House

Anderson John, laborer, h 217 Giltanann

Anderson John, laborer, bds 163 Orchard

Anderson B Maude Miss, dressmaker, bds 506 Jefferson

Anderson Maggie, domestic 401 Maple av

Anderson Mary J, widow Frederick J, h 506 Jefferson

Anderson Sarah Mrs, h 652 Dickinson

Anderson Washington, laborer, h 652 Dickinson

Anderson Wesley, bds 210 High

ANDREWS BENJAMIN (Andrews Bros), h 406 Lake

ANDREWS BROS (Benjamin and John H) saw manufacturers, 110 E Market

Andrews Charles, traveling agent, h 405 Maxwell pl

Andrews Edwin W, bds 463 W Water

Andrews Frank W, salesman, h 968 Oak

Andrews Joel D, stone cutter, bds r 100 E Hudson

ANDREWS JOHN, saw maker, h 463 W Water

Andrews John H (Andrews Bros), h 463 W Water

Andrews Samuel, engineer, bds Blyley House

Andrews Sarah E, clerk Telegram, bds 463 W Water

Andrews William, moulder, h 331 Norton

Andrews William, maltster, bds Elmira House

Andrews William L, fireman, h 758 Day

Andrizejozank Jacob, laborer, h 315 Hathaway

Andrus Laura, widow Gideon, h 510 Columbia

Andrus Lemuel M, carpenter, h 416 E Water

Andrus Nelson, constable, h 309 Hine

Andrus William B, bds 309 Hine

Andrus William L, laborer, h 758 Day

Aney Daniel, foreman spinner, bds 407 Oak

Angell Daniel W, pianos and organs 225 W Water, h 376 W Gray

Angle Lillie, book-keeper Nicks n Exchange, bds 452 Maple av

Anhalt Abraham, overseer poor, h 104 DeWitt

Anserg Hannah, widow Perrits, h 814 John

Antes James M, moulder, h E s College av n Reformatory

Anthony Peter, laborer, h 759 Harper

Anweiler John, tailor, bds 209 Madison av

Appleton John L, slate roofer, h 468 E Water

April Israel, peddler, bds 116 Harriet

Argetsinger Clara M, widow Peter, h 523 W Clinton

Armitage Charles H, asst city editor Telegram, bds 217 W 1st

ARMITAGE LUCY A MRS, h 217 W 1st

Armstrong Charles E, butcher, h 500 Columbia

Armstrong Henry L (H L Armstrong & Co), h 410 William

ARMSTRONG H L & Co (H L Armstrong, W W Fish, B H Parkhurst and C S Mather), wholesale leaf tobacco, 207 Baldwin

Armstrong John, laborer, h 714 Baldwin

Armstrong Theodore B, salesman 207 Baldwin, bds 410 William

Armstrong T L, agent, bds 410 William

Armstrong Wm, laborer, bds Frasier House

ARMSTRONG WILLIAM A, editor and publisher The Husbandman, h N s West Hill rd n limits

Armstrong Wm, porter, bds Frasier House

Arnold Della, operative, bds 630 W Gray

Arnold Edward P, switchman, h 428 Standish

Arnold Henry W, pressman Telegram, h 307 Mt Zoar

ARNOLD JACOB, barber 102 State, h 356 Diven

Arnold James E, taxidermist, bds 414 Main

Arnold Melissa, widow Edwin P, h 630 W Gray

Arnold Phillip, grocer 400 W Church, h do

Arnot Charles A, clerk 117 E Water, h 305 W Clinton

ARNOT ELIZABETH H, widow John, h 254 W Clinton

ARNOT JOHN H, vice pres Chemung Canal Bank, bds 254 W Clinton

Arnot Matthias C, student, bds 254 W Clinton

ARNOT MATTHIAS H, treas Elmira Gas and Illuminating Co, pres Junction Canal Co, Chemung Canal Bank, Plank Road Co, also treas State Reformatory, h 235 Lake

Arnot Stephen T Mrs, h 211 Lake

Arnot Gussie, saleslady 201 E Water, bds 608 E Market

Arnot Susie J, dressmaker, h 806 E Market

Asher George, confectionary and nuts 201 Railroad av, bds 29 W Hudson

Aspinwall Eva, teacher, Elmira Female College

Assauer Christian, h 215 Penna av

Atchison Michael, saloon 313 Railroad av, h do

Atkins Eugene, supt of the poor Chemung county, rooms 79 S Main

Atkins Mary, widow Robert T, bds 251 Mt Zoar

ATLANTIC TEA STORE, 146 W Water

Atwater Daniel, coal dealer cor W 4th and Railroad av, bds 651 College av

Atwater Darius A, carpenter, h 955 Walnut

ATWATER DWIGHT, coal dealer Railroad av cor 4th, h 651 College av

Atwater Hattie A, widow Uriah E, bds 406 Walnut

Atwater Henry R, bds 406 Walnut

Atwater Snyder P, clerk 340 E Water, h 322 W Gray

Atwood Henry J, engineer, bds 368 Thurston

Atwood Mercy, widow Abner, bds 708 W Water

Audinwood Mary A, saleslady 126 E Water, h Maple av cor Home

Aunkst Henry C, carpenter, h 315 E Centre

Austin Charles A, real estate, h 309 W Gray

Austin Charles K, traveling salesman, h 536 Penna av

Austin Deborah, widow Augustus B, h 119 College av

Austin Della M, telephone operator, bds 266 W Chemung pl

Austin Edwin R, carpenter, h 611 W Gray

Austin John T, contractor, h 511 Fulton

Austin Mattie, bds 522 Penna av

Austin Peter, contractor, h 522 Penna av

Austin William C, brakeman, h 619 W Gray

Auten Alfred C, carpenter, h 114 Partridge

Auten Charles, laborer, h 653 State

Avery Clarence L, janitor, h 813 E Market

Avery Edwin, lumberman, h 600 E Clinton

Avery George, laborer, h 901 East av

Avery John W, doormaker, bds 600 E Clinton

Ayer Frank W (William Ayer & Son), bds 505 E Church

Ayer William (William Ayer & Son), h 410 Maple av

Ayer William & Son (F W), grocers 100 Lake cor E Water

Ayers Albert M, blacksmith, h 501 College av

Ayers Alden W, fireman D L & W R R, h W s Davis n Reformatory

Ayers Allen W (A W Ayers & Son), h 110 W Chemung pl

Ayers A W & Son (Fred C), granite monuments, 442 to 446 E Water

Ayers Casad, meat dealer, h 414 Fulton

Ayers Decker E, salesman 104 State, h 316 W 7th

Ayers Decker E jr, produce dealer and com merchant 201 W Water, h 316 W 7th

Ayers Emily, widow Jehia, bds 430 Pleasant

Ayers Frank, printer, bds 260 Baldwin

Ayers Fred C (A W Ayers & Son), bds 110 W Chemung pl

Ayers Gertrude A, bds 110 W Chemung pl

AYERS JOHN T, carriage manufacturer College av cor W 3d, h 408 College av

Ayers John T jr, telegrapher, bds 408 College av

Ayers Mary S, bds 320 Lake

Ayers William W, plumber, h 158 DeWitt

Ayres Dora, dressmaker, bds 116 S Main

Ayres Edward H, jeweler and optician (also S Ayres & Son) 114 W Water, h 320 Lake

Ayres E Willis, salesman, h 466 Franklin

Ayres Henry, clerk Erie shops, h 959 Walnut

Ayres Socrates (S Ayres & Son), h 320 Lake

Ayres S & Son (Edward H), City Insurance Agency 114 W Water

Babcock Charles E, shoemaker, h 703 Winsor av

Babcock Eleanor, widow Lorenzo, bds 303 S Main

BABCOCK ERASTUS F, postmaster, also lawyer 104 Lake, h 322 W Church

Babcock George, machinist, h 206 Franklin

Babcock Henry L, real estate, h 53 Hoffman

Babcock John F, student, bds 322 W Church

Babcock Lamon W, clerk 113 W Water, h 634 Winsor av

Babcock Minnie, bds 322 W Church

Babcock Samuel, book-keeper, bds 206 Franklin

Bachle Henry, saloon 351 E 5th, h do

Bachle Paulina, widow Jacob, h 351 E 5th

Backer Frederick, h 508 Sullivan

Backer George, clerk, bds 508 Sullivan

Backer Martin, grocer 508 Sullivan, h do

Bacon Asa M, watchmaker 335 E Water, bds 421 E Washington av

Bacon Augustus D, printer, bds 206 Brand

Bacon Charles H, slater, h 569 E Water

Bacon Chester W, bds 311 South av

Bacon Ella M, widow Gabriel M, bds 361 Davis pl

Bacon Fannie, operative, bds 206 Brand

Bacon George E, clerk 100 Lake, bds 206 Brand

Bacon Harriet E, h 514 W Gray

BACON HENRY L, cashier Farmers’ and Mechanics’ Bank 122 E Water, h 651 College av

Bacon James (Taylor & Bacon), bds 350 W 6th

Bacon John L, cashier money order dep’t postoffice, h 219 W 1st

Bacon Kate M, teacher Elmira Female College, bds do

Bacon Mary A, bds 159 Madison av

Bacon Patience L, widow B P, h 206 Brand

Bacon William, fireman, h 311 South av

Bacon William A, expressman, h 459 S Broadway

Bacon William O, trav agt, rooms 710 Main

Bacorn Ezra G, veterinary surgeon, h 407 W 6th

Badger Gurdon S, clerk, bds 370 W 1st

Badger Harriet I, dressmaker, h 307 W 4th

Badger Harwood M, farmer, h 901 East av

Badger James B, salesman Smead & Northcott, h 112 E Hudson

Badger Lucius F, bds r 957 East av

Badger Seneca M, h 370 W 1st

Badger Wm L, cane seater, h 703 E 5th

Bagley William A, blacksmith, h 1314 Lake

Bahan Thomas, fireman, bds 1319 Benton

Bailey Charles C, carriage maker, bds 218 William

Bailey Cyrus P, express messenger, h 351 Columbia

Bailey Fred H, driver Adams Ex Co, bds 118 W Henry

Bailey John A, road foreman, h 453 Franklin

Bailey John M, flagman, bds 422 Herrick

Bailey John O, carpenter, h 413 Davis

Bailey Lavinia, nurse 374 W Church

Bailey Luther, brass finisher, h 820 W Church

Bailey Romanzo C, com trav, h 118 W Henry

Bailey Walter, baker, h 215 S Main

Bailey Webster C, brakeman, h 219 W South av

Bailey William G, conductor, h 318 South av

Bailey Zenus Y, inspector, h 309 Mt Zoar

Bain Alpheus D, trav agt, h 665 Lake

Baird, Anna B, dressmaker 157 Baldwin, h do

Baird Cornelius T, painter, h 157 Baldwin

Baker Amelia Mrs, bds 418 Powell

Baker Delia, widow Josiah L, bds 381 W Church

Baker Edmund C, carpenter, h 267 W Clinton

Baker Frank, marble cutter, bds 569 E Water

Baker Fred, carpenter, h 714 Day

Baker George H, stone mason, h 561 Coburn

Baker George P, carpenter, h 811 E Church

Baker Gertrude K, widow J R, bds 416 College av

Baker Gustie, dressmaker, bds 418 Powell

Baker Henry, postal clerk, h 211 DeWitt

Baker Howard E (Morse, Baker & Hall), h 1004 Lake

Baker John A, moulder, bds 505 Magee

Baker L, widow George, h 1003 Oak

Baker Leroy A, lawyer, county clerk’s office, h 1020 Lake

Baker Margaret, widow Michael, h 704 Magee

Baker Margaret S, boarding house 403 W Gray

Baker Mark C, music teacher, h 860 Main

Baker Mary Ann, widow Hiram, bds 121 Catherine

Baker Michael A, barber, bds 704 Magee

Baker Nathan, h 1002 Lake

Baker Nicholas, laborer, h 560 Beach

Baker Richard, h 1020 Lake

Baker Richard, machinist, h 547 S Main

Baker Sparrow, gardener, h Southport S of limits

Baker William R, trav salesman, h 502 Columbia

Baker William T, mailing clerk Gazette, bds 560 Beach

Baldas Emil, barber, h Church cor Columbia

BALDWIN A H, lawyer, also real estate, 112-114 Lake, h do

Baldwin Bell, milliner, bds 358 Fulton

Baldwin Charles H, laborer, h 4 Reformatory av

Baldwin Colburn C, jobber and builder 510 Perine, h do

Baldwin Erwin J (Baldwin & Baldwin), h 218 Mt Zoar

Baldwin Francis E (Baldwin & Baldwin), h 123 W. Henry

Baldwin George E, carpenter, bds 416 Herrick

Baldwin George W, mason, bds 510 Perine

BALDWIN GORDON W, real estate 330 E Water, h 214 W 1st

Baldwin Henry, weighmaster blast furnace, h 709 Magee

Baldwin Henry J, laborer, h 208 Maple av

Baldwin Isaac, bds 214 W 1st

Baldwin John J, bds 220 Mt Zoar

Baldwin John Sly, contractor, h 109 Catherine

BALDWIN J DAVIS, (J D Baldwin & Son), h 236 Lake

Baldwin J Davis & Son (J Scott Baldwin) coal 101 E Market

Baldwin J Scott (J D Baldwin & Son), h 236 Lake

Baldwin Ralph C, painter, bds 358 Fulton

Baldwin Sylvester, tin and copperware 206 S Main, h 123 Partridge

Baldwin William, carpenter, h 416 Herrick

Baldwin William D, bds 415 E Washington av

Baldwin William I, clerk, h 405 Sullivan

BALDWIN & BALDWIN (Erwin J and Francis E), lawyers 302 E Water

Bales Melissa V, widow William, h 115 Sullivan

Ball Albert, yardman Delavan House, h 621 Baldwin

Ball James, cook Delavan House

Ball Landon, laborer, bds 621 Baldwin

Ballard Charles E, laborer, bds Esty n Robinson

Ballard Edward, porter Homestead Hotel

Ballard Hiram R, farmer, h Esty n Robinson

Ballard John S, carpenter, h 617 Winsor av

Ballard Louise J, laboratory asst 318 Carroll, rooms 115 Columbia

Ballard Walter A, lawyer, bds 110 W Market

Ballard William S, laborer, bds Esty n Robinson

Ballard William W, h W 1st cor Wall

Ballerine Gaetana, fruit stand, h 103 E 2d

Ballerine Johanna, bds 103 E 2d

Bally Jennie E, dressmaker, bds 311 Columbia

Bally John (John Bally & Son), h 311 Columbia

BALLY JOHN & SON (Lewis F), jewelers and engravers 330 E Water

Bally Lewis F (John Bally & Son), h 314 Baldwin

Baltimore Harry, peddler, h 411 High

Baltz George W, printer Telegram, bds 301 E Church

Baltz Harry jr, printer and engraver Telegram, bds 301 E Church

Baltz Richard D, dining rooms 319 Carroll, h 301 E Church

Bancher Barnet, restaurant 119 Lake, h do

Bandorf Augustus, foreman Reformatory

Banfield Horton D, letter carrier, h 416 W Gray

Banfield Oscar F, farmer, h E s Davis n State Reformatory

Baniard G Mrs, ladies hair parlors 107 E 2d, h do

Banks Charles H, removed to Buffalo

Banks Fred W, carriage painter, bds 459 E Church

Banks John B, telegrapher N C R R office, bds 351 W Church

Banks Samuel, carriage, sign and ornamental painter 435 Carroll, h 459 E Church

BANTLEY CONSTANTINE, wire goods manufacturer, manufactory E 5th cor Madison, h 500 Sullivan

BARBER & SON (A & O A), contractors and builders 367 W 2d

BARBER ABBOTT (Barber & Son), h 403 W Church

Barber Charles E, mason, h 860 East av

Barber Devillo D, coachman, h plank road outside limits

Barber Edward A, brakeman, h 1218 Maxwell av

Barber Frank M, gen’l agt Buckeye Mowers 109 W Water, bds Wyckoff House

Barber Fred A, carpenter, bds 225 Franklin

Barber James W, mason, h 309 Orchard

Barber Lucy J Mrs, h 516 Oak

Barber Nathaniel, mason, h 418 Carroll

BARBER OLIVER A (Barber & Son), h 367 W 2d

Barber Willard E, stenographer N C R R, bds 721 College av

Barbour Morris C, overseer Reformatory, bds 1008 Walnut

Barbour Van R, mason, h 501 Davis

Bardwell Ben L, driver U S Ex Co, bds 131 Lormore

Bardwell Harry R, painter, bds 131 Lormore

Bardwell Ransom P, foreman LaFrance Fire Engine Co, h 131 Lormore

Bardwell Wallace E, bkpr 2d Nat Bank of Elmira, also mgr Opera House, h 500 Baldwin

Bardwell Willis H, machinist, h 414 Spaulding

Barker Charles L, shoemaker, h 404 W 3d

BARKER, ROSE & GRAY (F Barker, S Rose and S C Gray), hardware, paints, oils, etc, 338 to 344 E Water

Barker George A, ticket agent L V R R 519 R R av, bds 665 Columbia

Barker Frederick (Barker, Rose & Gray), bds 514 W Water

Barkus Lewis, peddler, h 553 E 2d

Barlow Homer R, clerk, h 163 Washington

Barlow James, engineer, bds Blyley House

Barlow Samuel A, carpenter, h 104 E Hudson

Barnes Aaron P, conductor N C R R, h 455 Franklin

Barnes Eugene B, engineer, h 601 S Main

Barnes Carrie E Mrs, bds Lewis House

Barnes Clarence P, fireman, h 1318 Baldwin

Barnes Floyd A, carpenter, h 307 W Clinton

BARNES HARRY D, mangr Lewis House 171 Railroad av

Barnes Thomas, clerk, h 410 W 3d